Dr. Ghazala Mulla, Dr. Sufiyan Ahmed Ghawte

Anahtar kelimeler: Hacamat, Unani bitkisel formüller, Diyabet mellitus

Amaçlar: Diabetes Mellitus tedavisinde Unani formüllerine destekleyici olarak Hacamatın etkisinin araştırılması.

Arka plan: 2030 yılına kadar 64 yaş üstü diabet hastalarının sayısının gelişmekte olan ülkelerde 84 milyonu ve gelişmiş ülkelerde 48 milyonu aşacağı tahmin edilmektedir. Stres dolu modern çevre ve yanlış beslenme alışkanlıkları ile birlikte bu hastalığın g.rülme sıklığı artmaktadır. Bu hastalığın önleyici tedbirler ve tedavi anlamında acil olarak dikkate alınması gerekmektedir. Hali hazırdaki tedavi yan etkiler ve ilaca karşı bağışıklık yönleriyle eksikliklere sahiptir. Geleneksel (Unani) Tıp Sistemi daha bütünsel bir yaklaşım sunmaktadır.

Unani Tıp Sistemi M.Ö. 5. yüzyılda yaşamış olan Tıp ilminin kurucusu Hipokrat’ın (M.Ö. 460-337) Salgı Teorisi baz alınarak oluşturulmuştur. Bu teoriye göre insan vücudu 4 salgı içermektedir: Kan, balgam, sarı safra ve kara safra. Bu salgıların vücuttaki oranlarına göre insanın mizacı belirlenmektedir. Bu durumda, insanoğlu kabaca 4 tip mizaç grubuna göre sınıflandırılabilir.

Her bir mizaç türü bazı hastalıklara daha yatkındır. Mizaç bilgisi herhangi bir hastalığın seyrini ve şiddetini belirlemek için de çok önemlidir. Bu durumda Mizaç hastalık teşhisinde olduğu kadar tedavisinde de önemli yer oynar.

Metodlar: Unani Tıp Sistemi bitkisel formüller, hacamat ve beslenme tavsiyeleri ile bütünsel bir yaklaşım sunmaktadır. Bu metod Diabetes Mellitus tedavisine de adapte edilmiştir.

  1. Hacamat seansları bir ay ara ile ardarda 4 ay uygulandı
  2. İki Unani karışım formülü viz. Safoof-e-Ziyabetes 5 gm günde 2 kere ve Habe-e Azaraqui günde 2 kere ikişer tablet olmak üzere 3 ay boyunca alındı.
  3. Her ay kan şekeri .l.ümleri yapıldı.

Sonuçlar: Hastanın modern ilaçlar alırken .l.ülen ilk kan şekeri seviyesi -aç iken- 200 mg/100 ml ve 250 mg/100 ml -parendal sonrası- idi. Modern ilaçların alımı hastanın bu ilaçlara devam etmek istememesi nedeniyle bırakıldı ve hasta yukarıda belirtilen Unani tedavisi için gönüllü oldu. Hacamat sonrasında ve reçete edilen Unani ilaçlarının düzenli olarak alınmasından sonra kan şekeri seviyeleri şu şekilde gözlendi: 80 mg/100ml –aç iken- ve 100 mg /100 ml -tok iken.

Çıkarımlar: Yukarıdaki vaka çalışması Unani bileşimleri ile uygulanan Kupa Terapisinin güvenli, az maliyetli ve hastalar tarafından kabul edilebilir bir tedavi olduğunu göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here