Arapça’da Yaş Kupa Terapisi El-Hicame kelimesiyle ifade edilir. Bu kelime emmek, çekmek ve hecmin/vücudun doğal haline/hacmine döndürülmesi anlamında kullanılır. Bir miktar kanın da alındığı Yaş Kupa Terapisi için Türkçe’de ise Hacamat kelimesi kullanılır.

Miraçta Resulullah Muhammed (s.a.v.)’e her melek topluluğunun hacamatı ümmete emretmesini söylediği sahih kaynaklarda rivayet edilmiştir.

“Ey Muhammed! Ümmetine hacamatı emret.”[1]

Zehirlenme ve büyü vakalarında Cebrail (a.s.)’ın ısrarla hacamatı tavsiye etmesi, mübarek ayağı burkulduğunda ilk olarak hacamata başvurulmuş olması, mukaddes başı ve beli ağrıdığında hemen hacamat yaptırmaları bu tedavinin en kuvvetli İslam Tıbbı uygulaması olmasını sağlamıştır.

Ebu Hureyre’den (r.a.) rivayetle Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) :

“Sizin tedavi olduğunuz şeylerde hayırlı olan biri varsa o da hacamattır”[2]

buyurmuştur.

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat), dini bir ritüel değildir. Ancak Resulullah Muhammed (s.a.v.) tarafından övülmüş ve tercih edilmiş bir tıbbi tedavi yöntemidir.

[1] Sahih hadis. Tirmizi /Kitâbü’t-Tıb. İbn-i Mâce/Kitâbü’t-Tıb)
[2] Sahih hadis, Buhari Tıbb 13, Müslim Mü’sekal 62-63, Ebu Davud Nikah 26, Tıb 3, Tirmizi Büyü 48, Tirmizi Tıbb 9, 12, İbn Mace Tıbb 20, Muvatta İst’izan 27, Ahmed bin Hanbel I 18, III 108, 182, V 9, 15, 19, Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 13/491

TEILEN
Önceki İçerikTıbbı Müslümanlardan Öğrendik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here