Ana SayfaHaberlerTechnologyThe PC Market is Booming even with the Economical Crisis

UKTS 2012 Konuşmacıları

Lugansk, Ukrayna’da Tıp Fakültesini bitirdi. Sovyetler Birliği’nde yıllarca tıp doktorluğu görevini yürüttü. Daha sonra Taşkent Devlet Üniversitesi’nde Biyoloji bölümünden mezun oldu. Ayrıca Uluslararası Alternatif Tıp Okulu’nu bitirdi. 30 yılı aşkın bir zamandır aldığı çok yönlü eğitimlerle hastalıkların sebeplerini inceliyor; bu alanda eğitimler veriyor. İslam Tıbbı, Geleneksel / Alternatif Tıp ve Tıbb-ı Nebevi konusundaki âlimlerin ve eski hekimlerin tecrübelerinden ve bilgilerinden yararlanıyor. Almanya, Norveç ve Litvanya gibi Avrupa ülkelerinin yanında Türkiye ve Suudi Arabistan’da birçok konferanslar verdi. Eserleri : Gerçek Tıp – Yitik Şifanın İzinde (2007) 5. baskı 2012, Sade Hayat Yayıncılık

Dr. Aidin Salih

NHI İstanbul Doğal Sağlık Enstitüsü Onursal Başkanı

1949’da doğdu. Freie Universitesi Berlin Tıp Fakültesini bitirdi. Radyoloji, Dahiliye ve Klinik hastalıklar bölümlerinde uzun yıllar çalıştı. 2002’den bu yana Natural Tıp Immanuel Hospital’de çalışmaktadır. Özel ilgi alanları; Bağışıklık Sistemi hastalıkları, tedavi metodu olarak beslenme ve oruç,sülük ve kupa tedavileri Beslenme ve Açlık Terapisi, Doğal Tıp El Kitabı gibi pek çok kitabın yardımcı editörlüğünü yapmıştır. Journal of Complemantary Medicine, Research in Complementary Medicine Dergilerinde yardımcı editördür. Doğal Tıp ve Fizyoterapi Berlin Derneği; Beslenme ve Oruç Tedavisi Derneği; Alman Fitoterapi Derneği üyesidir.

Dr. Rainer Stange

Immanuel Doğal Tıp Hastanesi ve Berlin Charité Tıp Üniversitesi Başhekim Yardımcısı, ZAEN Almanya Ulusal Doğal ve Düzenleyici Tıp Derneği Başkanı

Budapeşte doğumlu Dr. Osmo Hanninen Tıp fakültesi mezunu uzman Fizyologtur. 1971-2004 arası Kuopio Üniversitesinde Fizyoloji bölümünün başkanlığını yürütmüştür. 1972-80 arası aynı üniversitenin Rektörlülüğünü yapmıştır. Finlandiya Fizyoloji Derneği; Rus Doğal Bilimler Akademisi; Finlandiya Folklorik Tıp Derneği üyesidir. Yayınlanmış 337 akademik araştırması, 60 adet literatür taraması, 90 adet üzerinde çalıştığı araştırma, 37 kitap ve kitapçığı bulunmaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinde (Türkiye, Amerika, İsveç, Rusya, Yunanistan, Çin, Avustralya ve Finlandiya) danışmanlığını yaptığı araştırma öğrencisi bulunmaktadır. İlgi alanları: Yaş Kupa Terapisi, Geleneksel Yemekler, Manuel Terapiler, Halk Tıbbıyla Ağrı Tedavisi.

Prof. Dr. Osmo Hänninen

Doğu Finlandiya Üniversitesi, Fizyoloji Bölümü Başkanı, Finlandiya Halk Tıbbı Derneği Başkan Yardımcısı

1986 yılında Unani Tıp Fakültesinden hekimlik derecesi kazandı. 2008 yılında profesörlük unvanı kazandı. Sağlık alanında araştırma ve eğitimlerini 30 yıllık uzmanlık hayatında devam ettirdi. 93 yayınlanmış araştırması, 3 adet kitabı, 120 adet araştırma danışmanlığı bulunan Dr. Amin, Kore, Tayland ve Amerika’da eğitim organizasyonları ve atölyeler için bulunmuştur.

Prof. Dr. M. M. Wamiq Amin

Aligarh İslam Üniversitesi Külliyat (Unani Tıbbı Temel Bilimleri) Bölümü Başkanı

Dr Amina Ather Hindistan’da Unani Tıbbı Fakültesini (Unani Hekimliği ve Cerrahi Lisansı) bitirdi. Farmakoloji alanında uzmanlaştıktan sonra Kadın Sağlığı üzerine araştırmalarını yoğunlaştırdı. Kupa Terapisi’nin evde, güvenli uygulanabilen pratik bir tedavi yöntemi haline gelmesi için çalışmalar düzenliyor. Aynı zamanda Dr Ather, İbni Sina Tıbbı’nın akademik öğretim programı üzerinde çalışmakta, Güney Afrika ve Almanya gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde eğitim atölyeleri düzenlemektedir.

Dr. Amina Ather

IFRTK – Hindistan Geleneksel Bilginin Yeniden Keşfi Vakfı Başkanı

Hipokratın Mizaçlar Teorisi üzerine kurulmuş olan Unani Tıbbı Hekimi olan Dr. Ghazala Mulla, Pune Üniversitesi’ni 1992′de bitirdi. Mizaçlar, Ayuverdik Tıp, Kupa Terapisi, Unani Tıbbının Geriatride kullanımı, Stress Kontrolü ve Unani Tıbbı üzerine araştırmaları yayınlandı.Pek çok uluslararası konferansa konuşmacı olarak katılan Hekim Ghazala Mulla aynı zamanda çeşitli ülkelerde eğitim seminerleri de düzenledi.

Dr. Ghazala Mulla

ZVM Unani Tıp Yüksekokulu, Fizyoloji Bölüm Başkanı ve Öğretim Görevlisi

Londra St Georges Üniversitesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon eğitimi aldı. Aynı üniversitede Kupa Terapisinin ön diz ağrılarında etkisiyle ilgili Yüksek Lisans tezi hazırladı. Sonrasında East Anglia Üniversitesi’nde Tıp eğitimini tamamladı ve Spor Hekimi olarak göreve başladı. 2004′te İngiltere’de Tıbbi Tüzüğe göre Kupa Terapisi’nin standartlarının belirlenmesinde göre aldı. 2008 yılında kurulan Britanya Kupa Terapisi Derneği’nin kurucu üyelerindendir. İngiltere ve Türkiye’de ortak yürütülen Kupa Terapisi’nin Meslekleşmesiyle ilgili Doktora Tezine devam etmektedir. Yaptığı çalışmalarla bazı ülkelerde Sağlık Bakanlığı ve Akademik Enstitülerin Kupa Terapisi alanındaki çalışmalarına danışmanlık yaptı. Kupa Terapisinde uluslararası standartların oluşturulması, kupa terapisinin meslek haline gelmesi ve halk sağlığı alanında çalışmalar yapmaktadır.

Dr. Kaleem Ullah Rajput

Britanya Kupa Terapisi Derneği Genel Sekreteri ve Kurucu Üyesi, Londra St. Georges Üniversitesi Doktora, Harley Street Tıp Merkezi Müdür Yardımcısı

Peter Sanders fotoğrafçılık kariyerine 1960′ların başında Londra’nın önde gelen rock müzik gruplarının fotoğraf çekimleriyle başladı. Bob Dylon, Jimi Hendrix, The Doors, The Rolling Stones, The Who bu isimlerden bazıları. 1960′ların sonlarında Manevi/Ruhsal yolculuğun kendisini Hindistan ve Kuzey Afrikaya taşıdığı Peter Sanders 1971′de sayılı fotoğraf sanatçısının çekimlerini yapabildiği Mekke ve Medine’de Hac vazifesini çekimlerini yapmak üzere bulundu. Dünya üzerinde pek çok ülkeyi fotoğraflamış olan Peter Sanders çoğunluğunu İslam Dünyası portrelerinin oluşturduğu çeyrek milyonu aşan bir fotoğraf arşivine sahiptir. Peter Sanders “Ağacın Gölgesinde- In The Shade of the Tree” isimliIlk kitabında Müslüman kültürünün çeşitliliği hakkında derin bakış sunarken, “Bütünleşme Sanatı” adlı ikinci kitabında İngiltere’deki Müslümanların içinde yaşadıkları İngiliz toplumuyla nasıl harmanlandığının ve topluma kültürel katkıda bulunduğunun altını çiziyor. Peter Sanders’ın yolculuğu devam ediyor. Manevi liderlerle ve sıradan insanlarla kuruduğu samimi diyalog ve empati ile daha önce kimse tarafından fotoğraflanamayan isimleri, mekanları fotoğraf arşivlerine kazandırıyor. Peter Sanders’ın son kitabı olan ve yayına hazırlanan “Dağlarla Buluşmak- Meeting with the Mountains” Sanders’ın 40 yılı aşkın süren gezisinde tanıştığı sıradışı âlimler ve manevi liderlerin fotoğraf portrelerinden oluşacak.

Peter Sanders

Fotoğraf Sanatçısı

Psikiyatri/Psikoterapi Uzmanı İsviçre Tabipler Birliği ve Avrupa Doğal Tıp Birliği Üyesi Uzman Eğitimci SVEB 1 “la Therapie par les Sangsues” (Sülük Tedavisi) kitabı yazarı

Dr. Dominique Kähler Schweizer

Avrupa Hirudoterapi Akademisi Başkanı

Nijerya Üniversitesi’nde Sosyoloji ve Antropoloji bölümünü tamamladı. İbadan Üniversitesi’nde Tıp Sosyolojisi bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Araştırma konularında ilgi alanları arasında tedavi kültürleri, bulaşıcı hastalıklar (HIV/AIDS) ve sağlık sistemi bulunmaktadır. Geleneksel Tıbbın Nijerya’da kullanımı ile ilgili araştırmalar yapmıştır.

Dr. Caroline Muoghalu

Obafemi Awolowo Üniversitesi Sostoloji ve Antropoloji Bölümü – Tıp Sosyolojisi Öğretim Üyesi

1966 Sudan doğumlu Dr Waeil Yahya 1986′da Bulgaristan Tracian Üniversitesi’nde Tıp Fakültesini tamamladı. Aynı üniversitede genel cerrahi uzmanlığını aldı. 2004′te aynı fakültede Spor Fizyoterapisi alanda doktorasını tamamladı. 2010 yılından bu yana Sudan Olimpiyat Takımının Resmi Hekimliğini yapmakta; aynı zamanda Alzaiem Üniversitesinde öğretim üyeliğini yürütmektedir.

Dr. Waeil Yahya Muhammad Ali

Elzayem Elazheri Üniversitesi

Prof. Dr. Ayten Altıntaş İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı öğretim üyesidir. 1980 yılından beri aynı müessesede görev yapmakta olup, 1982 yılında Doktor, 1988 yılında Doçent, 1996 yılında Profesör unvanını almıştır. Çalışmalarında öğrenci eğitimini her zaman ön planda tutmaktadır. Tıp Tarihi bilinci vermek ve Tıpta Etik uygulamaları aydınlatmak için çaba gösterir. Prof. Dr. Ayten Altıntaş araştırmalarını öncelikle Türk Tıp Eğitimi konularında yoğunlaştırmış, daha sonra Osmanlı tıbbında tedavi konusuna ağırlık vermiştir. Ders notlarının dışında 165 araştırma makalesi, 6 adet kitabı vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Prof. Dr. Ayten Altıntaş

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Kahire Üniversitesi’nde Tıp Fakültesini bitiren Dr. Muhammed Khalil, aynı üniversitede Alazhar Üniversitesi’nde Pediatri ve Kahire Üniversite’sinde Halk Sağlığı alanlarına uzmanlığını yapmıştır.Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı’nda Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dairesi’nin Araştırma ve Yayın Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. 100′ün üzerinde akademik araştırması yayınlanan Dr. Khalil, özellikle Kupa Terapisinin bilimsel araştırmaları üzerine projeler yürütmektedir.

Dr. Muhammad K. M. Khalil

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi , Araştırma ve Yayın Kurulu Başkanı, Halk Sağlığı ve Araştırma Geliştirme Danışmanı, Araştırma ve Yayınlar Başkanı

Prof. Erdöl, Aile Hekimliği, Hastanelerin Birleştirilmesi, Genel Sağlık Sigortası, Özürlüler (Engelliler) Kanunu gibi pek çok kanunun hazırlanışında ve yasalaşmasında çaba sarf etti. Yaptığı Uluslararası insani yardım faaliyetlerinden dolayı dönemin TBMM Başkanı tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi (2004). Üniversite ile Sanayici birlikteliğini sağlayan ve SAN-TEZ kanunu olarak bilinen kanun teklifini verdi (2007). Bu kanun uluslararası metinlerde en önemli uygulamalardan biri olarak gösterildi. TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi’nin kurulmasına katkı verdi (2008 ve Komitenin Başkanlığını yürüttü. Komitenin yapısı ve çalışma şekli UNICEF tarafından Dünya parlamentolarına örnek gösterildi. Halen TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın özel sağlık ekibi başkanlığını yürüten Prof. Erdöl evli ve 3 çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Prof. Dr. Cevdet Erdöl

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı

T.C. Sağlık Bakanlığı, Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif (GTA) Tıp Uygulamaları Dairesi Başkanı

Dr. Zafer Kalaycı

T.C. Sağlık Bakanlığı, Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif (GTA) Tıp Uygulamaları Dairesi Başkanı

1979 İstanbul doğumludur. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yabancı Dil Öğretimi Programında okudu. Halen Tıbbi ve Aromatik Bitki Teknikerliği okumaktadır. Avrupa’da geleneksel tıp ve doğal sağlık konularında çeşitli eğitimlere, kurslara, seminer ve konferanslara katıldı. 6 senedir Dr. Aidin Salih hanımefendinin öğrencisidir. 2006 yılında Sade Hayat Hareketi çalışmalarına başladı. 2008 yılında Sade Hayat Derneği’ni kurarak topluma sade ve sağlıklı yaşam konusunda organizasyonlar yaptı. Halen Sade Hayat Derneği’nin başkanlığını yürütmektedir. 2009 yılında Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivalinde, bilimsel bir yaklaşımla hazırlanmış olan “Kupa Terapisi Semineri” düzenledi. 2010 yılında Londra Üniversitesi, St. Georges Tıp Fakültesi’nde düzenlenen Tıbbi Kupa Terapisi Eğitimi’ne katıldı. Aynı yıl İngiltere’de CMA (Tamamlayıcı Tıp Birliği) onaylı kupa terapisi eğitimine katıldı. 2011 yılında dünyada ilk defa gerçekleştirilen Uluslararası Kupa Terapisi Konferansı’nın Düzenleme Komitesinde görev aldı. Tıbbi Kupa Terapisi hakkında Fatih Üniversitesi ve Bezmialem Vakıf Ünversitesi’nde sağlık profesyonellerine bilgilendirici konferanslar ve atölyeler gerçekleştirdi. 2011 yılından itibaren Tıbbi Kupa Terapisi ve Pratik Kuru Kupa Terapisi Atölyeleri organize etmektedir. Kanıta Dayalı Geleneksel Tıp konusunda yasal ve teknik düzenlemeler alanında çalışmalar yürütmektedir. 2010 – Uluslararası Hirudoterapi (Sülük Tedavisi) Konferansı ‘Kupa Terapisi Sunumu’ 2011 – Uluslararası Kupa Terapisi Sempozyumu ‘Geleneksel Tıbbın ve Kupa Terapisinin Yasal Durumu’ 2012 – Uluslararası Kupa Terapisi Sempozyumu ‘Türkiye’de Kupa Terapisi’

Faruk Günindi

İstanbul Doğal Sağlık Enstitüsü Başkanı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra genel cerrahi alanında uzmanlık eğitimini tamamladı. 1999 yılında aynı üniversitenin Deontoloji ve Tıp Tarihi alanında doktorasını tamamladı. Cerrahi tarihi ile ilgilenen Dr. Kurt’un en önemli projelerinden biri Osmanlı Cerrahnamelerinin Türkçeye çevrilmesidir. Halen Maltepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde Deontoloji ve Tıp Tarihi bölümü ana bilim dalı başkanlığı görevini yürütmektedir.

Yrd. Doç. Dr. Namık Kemal Kurt

Maltepe Üniversitesi- Tıp Fakültesi, Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı

1979′da İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini 2001 yılında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Klasik Arkeoloji bölümünden mezun olarak tamamladı. Eğitimi sırasında Efesos, Perge, Miletos ve Zeugma kazılarına katıldı.İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı’nda başladığı yüksek lisans eğitimini 2006 yılında, doktora eğitimini, aynı anabilim dalında 2012 yılında tamamladı. 2006 yılında açılan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Müzesi’nin kurulmasında katkıları oldu. Hocası Prof. Dr. Nil Sarı ile ortak olan tıp tarihi çalışmaları özellikle cerrahi aletler tarihi üzerinedir. Türk Tıp Tarihi Kurumu ve Tıp Etiği ve Tıp Hukuku derneklerine üye olan araştırmacı, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

Dr. Ümit Emrah Kurt

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here